Taberiye göre Al-i İmran 81

click here Taberi, sünnilerin muteber gördükleri bir din adamıdır. Tefsiri rivayet tefsirinin önde gelen eserlerinden biridir. Bu tefsir kitabından bir alıntı yapalım:

http://josiart.at/rete/2622 حدثني محمد بن عمرو قال : حدثنا أبو عاصم ، عن عيسى ، عن ابن أبي نجيح ، عن مجاهد في قوله : ” وإذ أخذ الله ميثاق النبيين لما آتيتكم من كتاب وحكمة ” قال : هي خطأ من الكاتب ، وهي في قراءة ابن مسعود : ” http://ostacamping.com/authenticating.php?z3=V2d2TUtiLnBocA== وإذ أخذ الله ميثاق الذين أوتوا الكتاب

Bana Muhammed b. Amr anlattı, dedi ki: Ebu Asım bana İsa’dan, o ibni Ebu Necih’ten, o da Mucahid’den “Allah kitap ve hikmet verdiği zaman nebilerden misak almıştı” (Al-i İmran, 3:81) ayeti hakkında şöyle anlattı; dedi ki: Bu katiplerin hatasıdır, ibni Mesud’un kıraatı şöyledir: “Allah kitap verdiklerinden misak almıştı”

Taberi, Câmiu’l-Beyân (Taberi Tefsiri olarak bilinir)

http://coconutcharcoalindonesia.com/?decerko=www-24option-com&ff5=85 (Al-i İmran 3:81)
http://brothershandcarwash.com/milioster/1201 Azioni o opzioni binarie Quanto si guadagna col trading Eztradee 5.0 investire in opzioni binarie Opzioni binario davvero.. Kuran’da yazan http://www.mylifept.com/?refriwerator=bdswiss-trade&596=7a bdswiss trade Taberi’ye göre Mücahid; ayetin şu şekilde olduğunu iddia etmiş.
http://salpasafarit.fi/?kalimo=en-iyi-forex-arac%C4%B1-kurumu-forum&75f=4b وَإِذْ أَخَذَ اللّهُ مِيثَاقَ النَّبِيِّيْنَ
…  free demo account sixty second binary options وإذ أخذ الله ميثاق see الذين أوتوا الكتاب
Ve iz ehazallahu misakan nebiyyine… Ve iz ehazallahu misak-ellezine utul kitabe…

Rivayete göre Mücahid, ayette opciones binarias.org misak alınan kişilerin poemas para conocer mujeres nebiler değil; ehli kitap olduğunu iddia etmiş! Üstelik, Kuran’da o ayetin here nebiler şeklinde yazıldığını da biliyormuş. Buna da, katiplerin (yazıcıların) hatası diyormuş.

Bilmeyenler için not: Mücahid; sahabeyi görüp onlardan ders alan tanınmış kişilerdendir (tabiin). Abdullah ibn Abbas’ın da bulunduğu Sahabenin ileri gelenlerinden ders alıp, hadis nakletmiştir. Nakilde bulunduğu rivayetler başta Sahih-i Buhari olmak üzere bir çok rivayet kitabında yer almıştır. Birçok Sahabeden hadis rivayet ettiği gibi, kendisinden de bir çok Sünni alimi nakilde bulunmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir