Mustafa Öztürk’e linç(!) kampanyası

Bu olay Mustafa hoca tarafından neden bu kadar abartıldı, anlayamıyorum.

 • Edip Yüksel
 • Yaşar Nuri Öztürk
 • Mustafa İslamoğlu
 • Abdülaziz Bayındır
 • Mehmet Okuyan
 • İhsan Eliaçık

Kronolojik sıra ile saymaya çalıştığım bu isimlere şimdiye dek neler denildi; biliyorsunuz değil mi?

Ama bunları geçtik, Cübbeli Ahmet ve Nurettin Yıldız gibi geleneksel dinin temsilcisi sayılan kişilere bile neler deniliyor; düşünsenize.

28 Şubat sürecince inandığı dinin hadisini okuduğu için hapse atıldı mesela Cübbeli, bundan ala linç olur mu?

Nurettin Yıldız’ı ele alalım. Sübyancı dediler adama, “6 yaşında kızla evlenilebilir” dedi diye ki, böyle yazınca evet sübyancı diyorsunuz.
Konuyu dağıtmak istemem ama, hassas bir mesele olduğu için dağıtma pahasına izah etmem lazım. Bunu demedi ki adam. Kuran’ın küçük çocuklarla evlenmeye izin vermediğini ama zamanında din adamlarının bu hükmü Kuran’a monte ettiklerini iddia eden biri olarak, kısaca özetleyeyim:

İslam bazı koşullarda küçük çocuklarla nikahı caiz görmüştür. 2.000’li yılların Türkiye’sinden bakarsanız bu hükmü anlayamazsınız, ama tarihin öyle döneminde öyle koşullar olabilir ki ve nitekim olmuştur ki, küçük kızları ancak onlarla nikah yaparak koruyabilirsiniz. Ama dikkat, küçük kızla nikah yapmak sadece o koşullarda bir ruhsattır ve asla ama asla cinsel ilişkiye girilemez. Nikah ile cinsel ilişki iki farklı kavramdır, çocukla, o da belli koşullarda nikah kıyılabilir, ama asla cinsel ilişkiye girilemez.

Dedikleri özet olarak buydu.

Ne oldu peki Nureddin Yıldız’a? En basitinden, 2016’da Sinop’ta önceden planlanmış konuşmayı yaptırmadılar adama. Yüzlerce protestocu, sübyancı pankartları ile susturdu adamı.

Bir an için, sübyancı pedofil diye itham edildiğinizi düşünün, adamın durumunu anlamaya çalışın. İşte linç budur.

Yine itidalli adammış ki, protestoculara karşı kendi taraftarlarını kullanmaya çalışmadı, olayı yatıştırma yolunu seçti.
O bile bu kadar ağlanmadı, bu kadar gündem etmedi kendine yapılan bu iftirayı. (Anlamak istemeyecekler için tekrar ediyorum. Nureddin Yıldız’ın dediklerinin hatalı olduğunu düşünüyorum, ayrı konu. Ama adama sübyancı diyemezsiniz bu yanlış fikirlerinden dolayı.)

Konuya dönecek olursak, yukarıda saydığım kişiler ağlanmıyorlar, çünkü yaydıkları fikirlere inanıyorlar. Çeşitli çevrelerden tepki göreceklerini biliyorlar, bunu normal karşılıyorlar.

Ünlü bir dizi repliğinde de geçtiği gibi:
«Acısına katlanamayacaksan, parmağını akrep yuvasına sokmayacaksın.»

Ha… Mustafa Hoca şunu dese anlarım: Benim dava-mava işim yok, ben ilmi açıdan yaklaşıyorum olaya. Ben ilmi yaklaşırken de insanların beni malzeme ederek gündem etmesini istemiyorum.

Haklıdır, sonuna kadar katılırım.

Bundan sonrasında, belki bir vesile ile eline ulaşır diye, direkt Mustafa hocaya hitap edip yazayım:

Hocam, Allah aşkına, Kuran’da kadın dövmek yok, o ayetin anlamı çarpıtılmış diyenlere, «sizler popülistsiniz ve popülizm ne demek biliyor musunuz?» deyip:

 • Popülizm pis bir kelimedir
 • Halk yardakçısı demektir
 • Halk yalakası demektir
 • Bir tek hedefi vardır, halkı memnun etmek
 • KURAN İSLAM’I TAM BİR POPÜLİZMDİR

diyen siz değil miydiniz?

Allah aşkına, bu, yazının başında saydığım kişilere karşı bir linç girişimi değil midir bu? Biri size böyle hitap etse ne dersiniz?

Deneyelim mi? “Siz, ATEİSTLERE popülizm yapıyor ve onlara ŞİRİN gözükmek için geleneğin bütün yalanlarını kabul ediyorsunuz,” dediğimi varsayın bir düşünce deneyi olarak, ne düşünürsünüz? Siz benzerini başkalarına deyince onlar ne hissetmiştir sizce?

Yine, bazı konuları sizin gibi düşünmeyenlere

 • Her bokolog
 • Merdiven altı tefsircisi
 • Tinerci

Diyen de siz değil misiniz? Literatürümüze sayısız kelimeler kazandırdınız tek başınıza “Kuran İslam’ı” diye etiketlediğiniz fikre karşı. Bir defa bile, Mustafa Hoca bize linç kampanyası başlattı denildi mi size?

Caner Taslaman’a yazdığınız zehir zemberek ve maddi hatalarla dolu yazınız hala duruyor internet ortamında.

 • Bu kadar tevil yapacağına sıfırdan yeni Kuran yaz!
 • İnsanları din adına eğlendirmek ve… yüksek reytingle televizyon sahiplerinin ekmeğine yağ sürmekle meşgul oluyorsunuz.
 • Kuran’ı ilkesiz bir biçimde yorumlamaya kalkışmak… Kuran’a saygısızlık ve haddini bilmezliktir

Bunlar ve daha fazlası duruyor. Allah aşkına, Zeki Bayraktar’ın size yazdığı eleştiri yazısı ile sizin Caner’e yazdığınız eleştiri yazısını bir kıyaslayın, sonra, “insanlardan ne istiyorum, ben ne yapıyorum?” diye sorun.

Ha… Ama alıntı filan da demeyin bir zahmet. Caner o eleştirdiğiniz TV programında, “Nebe suresinde geçen Kevaibe Etrabe göğüsleri tomurcuklanmış değil, yaşıt eş demektir,” demişti. Sırf bu sözü üzerine ayrı bir başlık açıp, “şimdiye kadar kimse bunu böyle anlamamış,” diye algı operasyonu yapmıştınız.

Halbuki, bilinen en eski Kuran tefsiri olan ve sizin yere göğe sığdıramadığınız Mukatıl b. Süleyman tefsirinde, “kevaibe etrabe 33 yaşında huri demektir,” bilgisi geçiyordu. Ama nedense yazınızda pek çok yerde Mukatıl b. Süleyman’a atıf varken, Nebe suresinde bu tefsirde ne dediğine hiç bakılmadan,

Yeni Kuran yazıyor ithamları yapıyordunuz. Yani, yazınız sadece ağır ithamlar içermekle kalmıyor, ciddi maddi hatalar da içeriyordu.


Kısaca, hocaya ne yapıldıysa, kendisi de başkalarına kat kat fazlasını yaptı. Millete çuvaldızı batırırken sorun olmuyor da, kendine iğne batırılınca olay etmesini anlamlandıramıyorum.


Bu abartılı tepkinin, hocanın hastalığından kaynaklı aşırı alınganlığa dayandığını düşünüyor ve hocaya acil şifalar diliyorum.

Hocam bir an önce kendinize gelin, bize tinerci diye hitap etmenizi özledik. 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir