Akletmeyen bir halk; Hintliler!

Hint filmlerini hiç sevmezdim ama, son zamanlarda seyrettiğim iki film oldu. Bunlardan biri PK, diğeri ise Oh My God. İkisi de, dini inançları sorgulayan “sevimli” ve “düşündürücü” filmler.

Bu filmler sayesinde Hint kültürüne ait de bazı bilgiler edindim. Gerçekten çok tuhaf insanlar Hintli dindarlar. Allah’a yaklaşmak için pek çok Tanrıya, puta vb. yapıyorlar ama bir şekilde bu putlara tapmadıklarını, Allah’a taptıklarını zannediyorlar.

En ilginci de, tapınaklara harcadıkları devasa paralar. Ülkenin bir tarafında fakirlik kol gezerken, halk, tapınakları inşa etmek, onların devamını sağlamak için müthiş paralar harcıyor. Tapınaklarda çalışan din adamları oralardan maaşlar alıyorlar filan.

Şükür, bizim ülkemizde böyle saçmalıklar yok. Düşünsenize, ülkenizde sağlık ocağı, hastahane, okul gibi, hayati öneme sahip yapılardan daha fazla sayıda tapınak olsaydı. Sizce bu, akıllı insanların yapacağı bir şey mi olurdu? Nasıl bir yaratıcı inancınız olursa olsun, yaratıcının, bir ülkede, hayati öneme sahip yapılardan çok, tapınak isteyeceğine inanır mıydınız?

Bu Hintliler gerçekten akletmeyen insanlarmış.

Düşünsenize, bir araya gelerek, dünyanın parasını harcayarak tapınaklar yaptırabiliyorlar. Böyle bir güçleri var demek.

Madem bir araya gelerek tapınak yaptırabiliyorsunuz. Mesela, bir araya gelerek evler yaptırsanız, bu evleri de, ihtiyacı olanlara tahsis etseniz. Sözgelimi, yeni evlenen çiftlere, ilk beş yıl ücretsiz bu evlerde oturma hakkı verseniz. Bu ihtiyacı olan çiftler de, normalde kiraya verecekleri parayı biriktirip, kendi evlerini almak için kullansalar.

Hemen, Hintlilerin, neden buna benzer organizasyonlar düzenlemeyip, bu yardım paraları ile tapınak yaptırdıklarını düşündüm. Tapınak deyip geçmeyin; “Oh My God” filminin bir sahnesinde geçmişti ama tam sayısı kalmadı aklımda. Ülkede, çok fazla sayıda tapınak varmış.

Gene, tapınaklarda çalışan insanların, din görevlilerinin, o organizasyonun başındaki kişilerin gerçekte ne ürettiklerine baktım. Hiç! Hiç bir şey yapmıyorlar. Ama, hiç bir şey için dünyanın parasını alıyorlar. Bu maaşlar nereden çıkıyor? Halktan. Tam bir asalak gibi yaşıyorlar. Hatta, filmde bir sahnede, tapınağın başındaki kişinin, son model bir arabadan inmesi o kadar “düşündürücü” bir sahneydi ki. Hintliler bu gibi şeylere neden karşı çıkmıyorlar diye düşündüm.

Neyse, şükür bizim ülkemizde böyle saçmalıklar olmuyor.


Bu yazıyı ilk olarak, 02.02.2015 tarihinde Facebook sayfamda yayınlamışım, şuradan ulaşabilirsiniz.

2 thoughts on “Akletmeyen bir halk; Hintliler!

 1. ”Neyse, şükür bizim ülkemizde böyle saçmalıklar olmuyor.” :d:d Hocam gerçekten çok güzel yazılar kaleme alıyorsunuz.Allah razı olsun.Umarım KUR’AN ışığında öğrendiklerimizi hayata tatbik edebiliriz.
  Yunus 100:”Allah pisliği akıllarını kullanmayanların üzerine yağdırır.”

 2. Aklın sıra bizim imamlarla dalga mı geçmeye çalışıyorsun?
  Bizim imamlarımız her şeyi bilirler.
  O kadar alim o kadar bilgi sahibiler tabi ki paralarını hak ediyorlar.
  Düşünsene sen şimdi para kazanmasan namaz kıldırır mısın?
  He, sen nasıl para ile namaz kıldırmaz ben kıldırmazsan kim kıldırcak namazı?
  Yani, bu yüzden artık sizin dediğiniz gibi yok para almıyacakmış yok parasız din yayacakmış geç kardeşim o işleri.
  Hem sizin birşey bildiğiniz yok. Onca senelerdir tüm insanlar yanlış siz mi doğrusunuz.
  Basın gidin oryantalist şiiler sizi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir